Ciekawostka

Czy na oleju tłoczonym na zimno możemy smażyć?

12

Oleje tłoczone na zimno zawierają bardzo dużo niesyconych kwasów tłuszczowych w tym najzdrowsze są kwasy jednonienasycone. Kluczową rolę w procesie powstawania takich olejów, odgrywa temperatura. Proces tłoczenie oleju na zimno odbywa się w temperaturze nie wyższej niż 50°C. Natomiast dla porównania, oleje, które są dostępne na sklepowych półkach są tłoczone do temperatury 160°C. A temperatura rafinacji może osiągać nawet 300°C. Podczas procesu rafinacji taki olej traci większość wartości odżywczych, tak cennych dla naszego zdrowia. Natomiast w efekcie otrzymujemy produkt o neutralnym smaku i zapachu.
Oleje tłoczone na zimno nie są przeznaczone do smażenia ani do żadnej innej obróbki termicznej. Natomiast można je dodawać do dań na ciepło, takich jak ziemniaki czy gotowane warzywa. Świetnie sprawdzają się do sałatek w postaci niezwykle zdrowego, bogatego w naturalne wartości odżywcze dressingu. Warto tutaj podkreślić, że oleje tłoczone na zimno można dodawać do kanapek, jako jedną z przypraw. Zastosowań jest naprawdę wiele np. w Austrii, olej z pestek dyni używa się jako dodatek do deserów.
Ciekawostka.
Przy wyborze produktu do smażenia warto zwrócić uwagę jaka jest temperatura dymienia, im wyższa, tym olej jest odporniejszy i stabilniejszy podczas podgrzania, a tym samy nadaje się do smażenia. Na przykład masło pali się w temp. 170°C – czyli nie nadaje się do głębokiego smażenia. Możemy na masełku usmażyć jajecznice, ponieważ białka zetną się szybciej niż tłuszcz i masło nie zacznie się palić.
CZY WIESZ, ŻE….. Jeśli użyty olej zacznie dymić, oznacza to, że nie jest to najlepszy wybór i ten olej nie jest przeznaczony do smażenia. Jeśli zostanie użyty do tego celu, będzie bardzo nie zdrowy, bowiem w trakcie smażenia powstaną w nim bardzo szkodliwe tłuszcze trans. Natomiast jeśli użyliśmy olej przeznaczony do smażenia i on także zaczyna dymić oznacza to, że wskutek zbyt długiego przechowywania doszło w nim do zmian składu i przez to i tak nie wolno na nim smażyć.
Na czy najlepiej smażyć mięso?
Do smażenia mięsa najlepszy jest smalec zwierzęcy i olej rzepakowy. Podobnie jak masło, smalec również zawiera aktywne antyoksydanty, przez co jest mniej podatny na utlenianie. Zawiera także 50% kwasu oleinowego, tego samego, który dominuje w oliwie z oliwek. Smalec ma wyższą temperaturę dymienia, co powoduje, że mniej wsiąka w np. smażone mięso, a tym samym jemy mniej kalorii.
Zdanie dietetyka.
Do gotowania, smażenia i pieczenia najlepiej używać mieszankę oliwy i oleju, aby wydobyć i utrzymać wszystkie dobry właściwości tłuszczu. Do smażenia idealna będzie mieszanka oleju rzepakowego i oliwy w proporcji 1:1.
Oleje tłoczone na zimno – o czym pamiętać przy zakupie?
Zakup oleju wysokiej jakości, wcale nie jest taki prosty. Najlepiej wybrać te oleje, które pochodzą od renomowanych małych olejarni. Warto zapoznać się z etykietą, oraz sprawdzić jaką metodą olej został wyprodukowany. Czy ta metoda oraz ta jakość oleją spełniają nasze oczekiwania? Pamiętajmy, że tłoczenie na zimno nie jest tym samym, co pierwsze tłoczenie czy też filtrowanie na zimno. Na wielu olejach takie informację są umieszczane i wielu klientów uznaje je za oleje tłoczone na zimno. A to dwa różne produkty.
Literatura:
„Oleje roślinne zimnotłoczne- zdrowie i wrota zamknięte w tłuszczach” dr Małgorzata Pierko, Polska Grupa Idea Katowice.

Dodaj komentarz

O czym chcesz poczytać?