Ciekawostka

Jakie witaminy zawiera olej lniany?

14

Jakie witaminy zawiera olej lniany?
Coraz częściej chętnie sięgamy po nasiona lnu lub olej lniany. Ale czy wiesz dokładnie jaką zawierają wartości odżywczą?
Nasiona lnu to około 40% tłuszczu, z czego 60% stanowią kwasy omega 3, a 15% kwasy omega 6. Jak już wiadomo z innych naszych artykułów, kwasy tłuszczowe omega 3, są niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Te kwasy ludzki organizm wykorzystuje m. in. do budowy tkanki mózgowej i błon komórkowych, syntezy hormonów, wspomagania przemiany materii itp. Wykazują działanie przeciwmiażdżycowe, hamują agregację płytek krwi.
Co jeszcze zawiera len oprócz kwasów Omega-3?
Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, dlatego często wykorzystuje się go w zaburzeniach funkcjonowania przewodu pokarmowego np. w zaparciach czy biegunkach. Błonnik pokarmowy to prawdziwy ratunek dla jelit. Zapewnia prawidłową perystaltykę jelit, pozwala wyregulować pracę przewodu pokarmowego, ułatwia wypróżniane oraz daje większe uczucie sytości. Ważnymi właściwościami błonnika jest to, że wiąże w jelicie zbędne produkty przemiany materii, w tym toksyny i pomaga usuną je z organizmu. Wpływa także na mikroflorę jelitową.
Fenole, które są antyoksydantami i chronią komórki przed niszczącym wpływem wolnych rodników. Lignany działają na gospodarkę hormonalną, zmniejszają niekorzystne objawy menopauzy oraz poziom „złego cholesterolu”. Wykazują także działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwcukrzycowe, obniżają stężenie glukozy we krwi.
Aminokwasy egzogenne mają wyjątkową wartość biologiczną. Wysoka zawartość leucyny, lizyny i fenyloalaniny reguluje czynności hormonalne. Natomiast tryptofan korzystnie działa na wzrok, zapobiega też chorobą skóry.
Natomiast flawonoidy opóźniają procesy starzenia się organizmie.
Nie możemy także zapomnieć także o śluzach roślinnych występujące w nasiona lnu. Ich zawartość wynosi od 3 do 9%. Te substancje składają się z wielocukrów, białek, które w środowisku wodnym wykazują silne właściwości pęczniejące. Działają osłaniająco i powlekająco. Chronią ściany żołądka, powlekając je i łagodzą podrażnienia przewodu pokarmowego.
W siemieniu lniany także możemy znaleźć liczne minerały, ich zawartość wynosi od 3 do 8 %. Posiada tez liczne śladowe pierwiastki takie jak wapń, cynk, żelazo, miedź, mangan, magnez, selen. Nasiona lnu oraz przetwory z nasion są prawdziwą skarbnica witaminy E, która jest rozpuszczalna w tłuszczach. Witamina ta jest naturalnym przeciwutleniaczem i chroni komórki organizmu przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników.

Nasiona Lnu, wartość odżywcza w 100g

Substancje Zawartość Zawartość procentowa zalecanego dziennego spożycia %
Wartość energetyczna 534 Kcal 27
Węglowodany 28,8 g 22
Proteiny 18,3 g 32,5
Tłuszcze 42,16 g 170
Cholesterol 0 mg 0
Błonnik 27,3 g 68
Witaminy
Foliaty 87 mcg 22
Niacyna B3+PP 3,08 mg 19
Witamina B5 0,985 mg 20
Witamina B6 0,476 mg 36
Witamina B2 0,161 mg 12
Witamina B1 1,64 mg 137
Witamina C 0,6 mg 1
Witamina K 4,3 mcg 3,5
Elektrolity
Sód 30 mg 2
Potas 813 mg 17
Minerały
Wapno 255 mg 22,5
Miedź 1,12 mg 124
Żelazo 5,73 mg 72
Magnez 392 mg 98
Mangan 2,48mg 108
Cynk 4,34 mg 39
Selen 0,13 mg 130

Najlepiej spożywać olej lniany bez podgrzania i gotowania, wówczas zachowuje właściwości prozdrowotne. Olej lniany to najlepsza podstawa diety dr Budwig. Nasyca on organizm w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3. Zaleca się spożywanie oleju każdemu, ale w szczególności osobą starszym, osobą uczącym się, osobą intensywnie pracujących umysłowo, osobą uprawiających sport czy pracujących fizycznie. Omega 3 stanowi materiał budulcowy dla komórek i tkanek organizmu człowieka.

Literatura:
„Nasion lnu- naturalne źródło zdrowia i urody” Lech Bartkowski Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, Poznań , Chemik nr 3/2013 tom 67

Dodaj komentarz

O czym chcesz poczytać?