Na jakie choroby pomaga olej konopny?
Na jakie choroby pomaga olej konopny?
Coraz więcej jest informacji o konopi i ich składzie chemicznym, a także właściwościach prozdrowotnych. Olej konopny jest otrzymywany z nasion lub kwiatów konopi siewnej. Najbardziej rozpowszechnionym jest olej CBD, który nie zawiera właściwości psychogennych. Natomiast ma rynku jest także olej z nasion konopi. Oba oleje charakteryzują się prozdrowotnym właściwościami dla organizmu człowieka.
Ludzie uprawiali konopie siewną, od ponad 5000 lat do różnych zastosowań w tym produkcji papieru, odzieży, włókien. Konopie wykorzystywano także w praktykach medycyny ludowej.
Konopie Cannabis sativa L zawierają ponad 500 różnych zawiązków, w tym około 60 kannabinoidów. Właściwości oleju konopnego wynikają z jego składu. W konopi znajdziemy m.in. łatwo przyswajalne białka (20-25%) lipidy bogate w wielonasycone kwasy tłuszczowe, (25-35%) oraz węglowodany (20-30%) bogate w błonniki nierozpuszczalne. Konopie stanowią także, to bogate źródło lipidów, w tym kwasu linolowego i kwasu alfa-linolenowego. Kwasy tłuszczowe muszą być pozyskiwane z diety, ludzki organizm nie syntetyzuje ich. Olej z nasion konopi zawierają izomery tokoferolu, beta-tokoferol, gamma-tokoferol, alfa-tokoferol i delta-tokoferol, z pochodną gamma-tokoferol obecną w najwyższej ilości. Za walory smakowe odpowiadają polifenole oraz minerały wapń, magnez, potas, fosfor, cynk, żelazo, sód, mangan, miedź, witaminy A, D i E, K, B1, B2, a także aminokwasy. Fitosterole występujące w oleju konopnym możemy podzielić na sterole i stanole. Te związki są odpowiedzialne za stymulację procesów biologiczno- fizjologicznych zachodzących w naszym organizmie i skórze. Poziom steroli w oleju konopnym waha się pomiędzy 390 a 670mg/100g oleju. Natomiast aż 70% występuje β-sitosterol, który charakteryzuje się właściwościami przeciwdrobnoustrojowymi i przeciwzapalnymi. Wykazuje także działanie przeciwalergiczne i przeciwutleniające, wzmacniają barierę lipidową naskórka, zapobiegają nadmiernej utracie wody, aktywują biosyntezę kolagenu i elastyny w skórze oraz obniżają stężenie cholesterolu we krwi i zapobiegają powstaniu zakrzepów. Polifenole, występujące w oleju konopnym są silnym antyoksydantem, a więc hamują działanie wolnych rodników, które są odpowiedzialne za proces starzenia się oraz uszkodzeń błoń komórkowych. Wykazują także działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe oraz wpływa na trwałość oleju konopnego. Ogółem zawartość związków fenolowych wynosi 188mg/100g oleju.
Właściwości zdrowotne
Olej konopny może być stosowny wewnętrznie i zewnętrznie. Nasiona konopi są źródłem kwasów tłuszczowych omega -6 oraz omega -3 co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, wykazuje działanie przeciwkrwotoczne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Może również wspomagać właściwe formowanie się tkanki kostnej. Witamina K zawarta w oleju konopnym ma właściwości przeciwkrwotoczne i odpowiada za właściwą krzepliwość krwi oraz jest potrzebna organizmowi ludzkiemu do syntezy ważnych białek i enzymów.
Co ciekawe badania naukowe dowiodły, że olej konopny zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe, a także rzadkie białko, którego skład jest bardzo podobny do białka, jakie znajduje się w surowicy ludzkiej krwi. Używanie oleju konopnego wpływa lub zapobiega depresji i nerwicy.
Olej konopny stosowany zewnętrznie bardzo dobrze się wchłania, rozprowadza i dobrze penetruje w głąb skóry. Wygładza skórę, poprawia sprężystość, kondycję i wygląd. Jest polecany szczególnie do skóry normalnej i przetłuszczającej się, trądzikowej, alergicznej oraz przy zapaleniach skóry. Olej konopny ze względu na skład może być wykorzystywany do celów terapeutycznych, kosmetycznych i dietetycznych.
Dzięki swoim właściwościom olej z konopi może znaleźć zastosowanie terapeutyczne w takich chorobach jak:
• stany zapalne – zwalcza stany zapalne,
• schorzenia psychiczne – działa antydepresyjnie i zmniejsza stany lękowe, zapobiega nadpobudliwości, ułatwia zasypianie,
• choroby immunologiczne – wpływa na naturalną odporność organizmu,
• choroby reumatyczne – rozluźnia mięśnie i stawy, łagodzi stan zapalny,
• choroby skórne.
Najbardziej znanym jest olej cbd. Jednak olej z nasion konopi także charakteryzuje się pro zdrowotnymi właściwościami. Włączenie do diety między innymi pozytywnie wpływa na profil lipidowy krwi, dzięki czemu spowalnia rozwój miażdżycy i zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia. Olej konopny wykazuje pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Także może łagodzić przebieg chorób takich jak depresja czy stany lękowe.
Literatura:
1) „Właściwości prozdrowotne oleju konopnego” mgr inż. Jagoda Kępińska- Pacelik, dr hab. Wioletta Biel grudzień 2021r, Katedra Nauk o Zwierzętach Monogastrycznych, Pracownia Żywienia Zwierząt i Żywności, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
2) „ Zastosowanie oleju konopnego w kosmetologii” Joanna Caputa Agnieszka Nikiel-Lotanc Katedra i Zakład biofizyki Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowsu.
3) „Oleje roślinne zimnotłoczone – zdrowie i uroda zamknięte w tłuszczach” dr Małgorzata Pierko