Ciekawostka

Po co pić olej lniany?

1
Olej lniany to najbogatsze roślinne źródło kwasu alfa – linolenowego należącego do rodziny kwasów omega-3. Badani kliniczne wykazały, że brak kwasu alfa – linolenowego w diecie prowadzi do wielu chorób, jakich jak, zaburzenia widzenia, bóle mięśni, utrata wagi, choroby układu nerwowego itp.

Kwasy omega 3 spożywane w oleju lnianym:

1) Zalecany jest sportowcom, ponieważ w procesie spalania dostarcza potrzebną organizmowi do pracy energii. 2) Jako składnik błon komórkowych nadaje im elastyczność oraz hamuje wytwarzanie stanów zapalnych. Zapewnia prawidłowy transport substancji odżywczych w organizmie. Kwas alfa – linolenowy chroni przed infekcjami, chroni przed czynnikami zewnętrznymi. 3) Obniża stężenie trójglicerydów. Przyczynia się także do utrzymania prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi. Co najważniejsze prawidłowe przemiany cholesterolu zapobiegają zlepianiu się płytek krwi i ułatwiają krążenia. Co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka nadciśnienia, miażdżycy i chorób skóry.
4) Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe zapobiegają nadmiernej przesuszeniu się skóry. Natomiast witaminy zawarte w oleju lnianym sprawiają, że skóra pozostaje gładka i odpowiednio napięta. Olej lniany często stosowany jest także w leczeniu egzem i zmian łuszczycowych. Korzystnie także wpływa na wygląd włosów, ale nie tylko u kobiet. Olejowe okłady u mężczyzn ograniczają negatywny wpływ testosteronu i związane z m.in. łysienie. Olej lniany wykazuje działanie przeciwzapalne i normalizujące pracę gruczołów łojowych. Oprócz hamowania rozwoju bakterii, udrażnia także gruczoły łojowe, przyspiesza regenerację naskórka oraz łagodzi podrażnienia. Polecany jest, więc do cery tłustej, zanieczyszczonej, trądzikowej oraz ze skłonnościami do zapaleń. Stosowanie oleju lnianego na skórę i włosy jest proste. Wystarczy rozprowadzić cienką warstwę na skórze, po około 30 minutach wytrzeć nadmiar. Natomiast włosy dokładnie umyć. Olej lniany najlepiej spożywać na zimno, bez podgrzewania i gotowania, gdyż wówczas najlepiej zachowuje właściwości prozdrowotne. Olej lniany można spożywać na różne sposoby np. jako dodatek do surówki, sałatek, twarożku czy jogurtu naturalnego. Świetnie smakuje z drobno pokrojoną cebulą lub roztartym czosnkiem, można dodać go do gotowanych ziemniaków, kasz itp. Olej lniany można dodać także do śledzia, kiszonej kapusty, dodatek do domowych dipów, soków czy koktajli.

Dodaj komentarz

O czym chcesz poczytać?